Sportowa rywalizacja integruje społeczności lokalne wokół bohaterów walk o wolną Polskę
W niedzielę w kilkuset miejscach w Polsce i poza jej granicami odbywają się Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Pobiegnie w nich ok. 50 tys. osób. Rzeczniczka projektu Tropem Wilczym, Barbara Konarska przekazała PAP, że w tym roku uczestnicy biegu upamiętnią pamięć Wyklętych walczących w Powstaniu Warszawskim.
List do uczestników i organizatorów XII edycji wydarzenia napisał prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że "łączy się w hołdzie dla poległych za wierność Ojczyźnie ze wszystkimi, którzy pielęgnują pamięć o ich bohaterstwie". Pozdrowił też osoby i środowiska zaangażowane w organizację tegorocznej edycji biegów.
Duda przypomniał także losy poległych. Zaznaczył, że pamięć o żołnierzach przetrwała, "przechowywana w rodzinach, społecznościach lokalnych, a w ostatnich dekadach została przywrócona całemu narodowi". Zaznaczył, że "dzięki olbrzymiej pracy badaczy odnaleziono, zidentyfikowano i godnie pogrzebano szczątki wielu bohaterów podziemia antykomunistycznego". Podkreślił, że "heroizm i poświęcenie" poległych upamiętnia się poprzez stawianie pomników, a ich imionami nazywane są m.in. ulice i parki.
Prezydent zwrócił uwagę, że "wielkie znaczenie mają też biegi Tropem Wilczym, które odbywają się w setkach polskich miejscowościach, a nawet poza granicami kraju". "Sportowa rywalizacja integruje społeczności lokalne wokół postaci bohaterów walk o wolną Polskę – często najbliższych miejscowej społeczności, znanych osobiście starszym, a młodszym – ze wspomnień domowych i sąsiedzkich" - napisał. Podziękował "lokalnym wspólnotom za to, że pielęgnują pamięć o nich i opowiadają ich historię kolejnym pokoleniom".
"Wszystkim startującym w tegorocznych biegach Tropem Wilczym życzę powodzenia, sportowej satysfakcji, ale także głębokiej refleksji nad losami patriotów, którzy nigdy nie poddali się terrorowi komunistycznemu" - napisał prezydent.
Zwrócił uwagę, że ostatni z nich – Józef Franczak ps. "Lalek" poległ w walce w 1963 r. "Życzę, by wszyscy Państwo dotarli do 1963. metra biegu, oddając w ten sposób cześć naszym narodowym bohaterom. Pamięć o nich jest patriotyczną powinnością i racją stanu niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom podziemia antykomunistycznego! Wieczna pamięć poległym!" - zakończył prezydent.
Każdy uczestnik biegu otrzyma pamiątkowy medal. Instytut Pamięci Narodowej przygotował specjalne, wirtualne paczki edukacyjne wysyłane lokalnym organizatorom wydarzeń dla uczestników. Każdy z organizatorów wytyczył dystans 1963 metrów - symbolicznie upamiętniając rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka, ps. "Lalek", który 21 października 1963 r. poległ z bronią w ręku w trakcie walki z SB i MO. (PAP)
Autorka: Paulina Kurek
pak/ mark/