W środę rusza Insecon - Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa
Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa odbędzie się 2 i 3 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To jedno z najważniejszych spotkań ekspertów IT z zakresu cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej i jedyne w Polsce organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsza edycja Inseconu miała miejsce przed rokiem.
Udział w wydarzeniu wezmą m.in. przedstawiciele rządu oraz Sił Zbrojnych obszaru cyberbezpieczeństwa, w tym ministrowie cyfryzacji oraz rozwoju i technologii, wiceszef MON, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni czy zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wśród uczestników kongresu będą także dyrektorzy NASK i RCB, eksperci ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, innowatorzy i liderzy biznesu. Partnerami wydarzenia są wiodące w świecie firmy technologiczne.
„W tym roku chcemy jeszcze wnikliwiej pochylić się nad obszarem bezpieczeństwa informatycznego i współpracy cywilno–wojskowej. Wśród głównych celów kongresu jest tworzenie mechanizmów koordynacji działań i wymiany informacji z cywilnymi organami i podmiotami zaangażowanymi w obronę cyberprzestrzeni. Kreowanie skutecznego potencjału tego obszaru wymaga szeroko pojętej współpracy resortu obrony ze światem komercyjnym, zarówno wewnątrz kraju jak i w relacjach międzynarodowych” – powiedział PAP Paweł Dziuba.
Dodał, że w tym roku na Inseconie nie zabraknie dyskusji o polskim i NATO-wskim systemie obrony cyberprzestrzeni, a także o ochronie tożsamości w Internecie i bezpieczeństwie własnych zasobów.
Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON podkreślił, że wojna w Ukrainie wpływa na geopolitykę także w obszarze cyberprzestrzeni.
„Ataki z wykorzystaniem cyberprzestrzeni były, są i będą. Jednak ich natężenie i skala wzrastają, a ich głównym źródłem stają się głównie adwersarze o rosyjskich i białoruskich korzeniach. Ataki tych grup na Polskę wzrosły pięciokrotnie a Polska jest w pierwszej trójce najbardziej narażonych krajów świata w cyberprzestrzeni” – powiedział.
Podkreślił, że Siły Zbrojne nie pozostają w bezczynności; cyberżołnierze pełnią służbę 24 godziny na dobę w realizacji zadań w pełnym spektrum działań w cyberprzestrzeni.
„Istotnym elementem wpływającym na wzmacnianie poziomu bezpieczeństwa są zawiązywane sojusze, podejmowane wspólne inicjatywy i porozumienia jak chociażby z potentatami branży IT, cyber i krypto. Przekładają się one na realne wsparcie w zakresie wykorzystania technologii przełomowych w sektorze obronnym w zakresie np. wykorzystania modeli przetwarzania w chmurach obliczeniowych, sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych” - powiedział.
Dyrektor Inseconu Witold Lipiński zwrócił uwagę, że istotnymi odbiorcami kongresu są przedstawiciele biznesu i samorządu, w tym specjaliści IT w tych podmiotach, osoby odpowiadające za budżety firm i decydujące o tym, jakie środki i na co będą wydawane.
„Będziemy mówić o tym, w jaki sposób nasze biznesy, nasze domy czy nasza infrastruktura mogą być zaatakowane. Rozmowy będą poświęcone możliwości ochrony przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców. Eksperci powiedzą też co robić, jeśli już incydent nastąpi; w jaki sposób pozbyć się intruza i jak odbudować infrastrukturę, żeby osiągnąć stan sprzed ataku” – wyjaśnił.
Ważnym wątkiem poruszanym podczas Inseconu będzie kwestia sztucznej inteligencji, wykorzystywanej do cyberzabezpieczeń, ale i cyberataków.
Wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa uzyskać będzie można nie tylko podczas debat, ale też w trakcie prezentacji i pokazów działających systemów. Na Insecon złoży się kilkanaście sesji tematycznych, wystawy firm cywilnych oraz wojskowych ze sprzętem łączności, dronami oraz nowościami z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Działać będą strefy specjalne: CyberHackLab – warsztaty, w których uczestnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności w realnych scenariuszach cyberzagrożeń, Cyber Bastion - gra symulacyjna, polegająca na budowie skutecznego systemu zabezpieczeń środowiska teleinformatycznego i jego ochronie oraz strefa expo - prezentacja innowacyjnych produktów, usług i rozwiązań wspierających ochronę cyberprzestrzeni.
Sprzęt i oprogramowanie pokażą oraz podzielą się swoim doświadczeniem m.in.: Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, Wojskowy Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy (WIŁ-PIB), Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Akademia Marynarki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, cyberkomponent WOT i główny komponent cyberwojsk - Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
„WIŁ-PIB będzie prezentował najnowsze projekty naukowo-badawcze z obszaru bezpieczeństwa, finansowane przez NCBiR i z dotacji specjalnej Ministra Obrony Narodowej, system zarządzania informacją medyczną oraz wspomagania procesu ewakuacji medycznej na polu walki MEDICS, zaawansowane metody i techniki wykrywania i przeciwdziałania atakom na infrastrukturę dostępową i aplikację sieci 5G, zestaw szkolno-treningowy posterunku monitorowania widma częstotliwości radiowych oraz namierzanie źródła zakłóceń” – powiedział Paweł Dziuba.
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zaprezentuje komunikatory, aplikacje, prototyp sondy mobilnej SOKÓŁ, przenośny moduł dostępowy w walizce, stację bazową 5G oraz BMS Legion czyli system budowania świadomości sytuacyjnej z wykorzystaniem radiowych środków łączności polowej, a także SI PROMIEŃ, który pozwala na oszacowanie wielkości potencjalnego obszaru skutków oddziaływania radiacyjnego oraz prowadzenie wymiany informacji o skażeniach. (PAP)
rpo/ mmu/
