14 listopad 2021

Pracowity długi weekend ratowników TOPR

fot. PAP
Przez długi listopadowy weekend w Tatrach panowała słoneczna pogoda, zachęcająca do górskich wypraw. Miało to odzwierciedlenie w dużej liczbie interwencji ratowników TOPR. Jeden wypadek zakończył się śmiertelnie; zginął młody zawodnik MMA Mateusz Łazowski.
REKLAMA

Jak przekazał PAP ratownik dyżurny TOPR od czwartku do soboty w Tatrach doszło do 17 zdarzeń.

Do tragicznego wypadku sportowca doszło w drodze na Hińczową Przełęcz w rejonie Galerii Cubryńskich. Jak przekazał PAP ratownik dyżurny TOPR, mężczyzna poruszał się poza oznakowanym szlakiem. O wypadku centralę TOPR powiadomili taternicy, którzy widzieli zdarzenie ze szczytu Mnicha. Ponieważ policyjny śmigłowiec zastępujący toprowską maszynę był uszkodzony, po poszkodowanego wyruszyła piesza wyprawa z rejonu Morskiego Oka. Ciało mężczyzny zostało zniesione do Żlebu Mnichowego, a następnie przy pomocy wojskowego śmigłowca przetransportowane na dół.

Policja prowadzi czynności wyjaśniające okoliczności śmiertelnego wypadku.

Do groźnego zdarzenia doszło także pod szczytem Ciemniaka, gdzie turysta doznał zawału serca z zatrzymaniem krążenia. Jak relacjonował PAP ratownik dyżurny, dzięki szybkiej akcji przypadkowych świadków zdarzenia, którzy przystąpili do masażu serca, zdołano uratować turystę. Po poszkodowanego śmigłowcem przylecieli ratownicy TOPR i przy pomocy defibrylatora tlenu przywrócili krążenie poszkodowanego, który został przetransportowany do szpitala.

Kilkanaście minut później ratownicy zostali wezwani do poszkodowanego, który również doznał zawału w okolicach szczytu Giewontu.

Od czwartku do soboty w Tatrach świeciło słońce. W niedzielę góry przysłoniła gęsta mgła ograniczająca widoczność i utrudniająca orientację w terenie. W wyższych partiach Tatr występują liczne oblodzenia. Szczególnie niebezpiecznie jest w godzinach porannych oraz na północnych stokach, gdzie zalodzenia utrzymują się cały dzień – ostrzega Tatrzański Park Narodowy. Miejscami zalega cienka warstwa śniegu. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach są trudne.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Siedlcach

kiedy
2022-02-02 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Siedlce,...
wstęp biletowany