17 kwiecień 2023

Śladami Jana Pawła II w Dolomitach

Fot. Marcin Moirana
Te góry prowadzą do powstania pragnienia w sercu, aby podnieść ducha ku temu, co wzniosłe. Jan Paweł II o Dolomitach
REKLAMA
Papież Polak wielokrotnie zaznaczał, że góry to nie tylko wspaniałe widoki, ale prawdziwa szkoła życia i pokory, a także miejsce, w którym człowiek zmaga się z prawdą o samym sobie. Powtarzał również, że, trzeba patrzeć na świat „oczyma czystymi pełnymi zdumienia”.

Jan Paweł II po raz pierwszy odwiedził włoski masyw Dolomitów 26 sierpnia 1979 r., w rocznicę konklawe poprzednika na Stolicy Piotrowej. W Canale d’Agordo, wiosce u podnóża Marmolady, urodził się Jan Paweł I.

Pielgrzymka miała wysokogórski akcent, gdyż papież dotarł kolejką na szczyt Marmolady (3342 m n.p.m.). Na najwyższej górze Dolomitów poświęcił figurę Matki Boskiej, mówiąc podczas konsekracji: Człowiek współczesny musi podnieść wzrok, musi stale podnosić wzrok ku górze. Coraz bardziej, coraz powszechniej czuje niebezpieczeństwo wyłącznego związania z ziemią. Najprościej dźwiga się wzrok ku górze wówczas, gdy oczy nasze napotykają tę Matkę, która jest samą prostotą i miłością.

Dolomity uważane są za jedne z najpiękniejszych gór na świecie. Nad malowniczymi łąkami wznoszą się masywne masywy skalne z bajkowymi wieżami skalnymi.

Mając w pamięci fascynację Jana Pawła II Dolomitami wyruszyliśmy śladami Papieża Polaka. Bazę wypadową mieliśmy w uroczej miejscowości Falcade, skąd przez 10 dni wyruszaliśmy na szlaki górskie i odkrywaliśmy uroki tego zakątka Włoch.

Jasień
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Siedlce
2.8°C
wschód słońca: 04:14
zachód słońca: 20:43
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Siedlcach

kiedy
2023-06-04 18:00
miejsce
Pracownia Rannych Pantofli,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-08 14:00
miejsce
Namiot cyrkowy, Siedlce, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-08 17:00
miejsce
Namiot cyrkowy, Siedlce, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-11 16:00
miejsce
Namiot cyrku Europa, Wiśniew, ul....
wstęp biletowany